Brak pluginu Flash
Menu
Kalendarz

Archiwum | Aktualności

29 kwietnia 2016r.

Hymn Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Gomulinie

Gdzieś tam, gdzieś pośród białych obłoków

Bije blask cudny tysięcy zórz

I miękki słychać dźwięk Jego kroków.

To Ojciec Święty. Jest obok tuż, tuż…

 

On z góry patrzy na nas łagodnie,

Na każdy czyn nasz i każdy gest.

Chce, byśmy żyli mądrze i godnie,

Gimnazjalista wszak Polakiem jest.

 

Ref.

 Nasz kraj, nasza piękna ojczyzna

To błękit nieba, to zieleń łąk.

I jeszcze maki… Każdy to przyzna…

I ciepły dotyk splecionych rąk.

Nasz kraj, nasza piękna ojczyzna

To błękit nieba, to zieleń łąk.

I jeszcze maki… Każdy to przyzna…

I dotyk razem splecionych rąk.

 

 Jan Paweł wie, że gimnazjum jest domem

Tych, którzy „wiedzy pochodnię chcą nieść”.

Gdzie najwspanialszym i najsłodszym słowem

jest słowo: „Polska” - Jej chwała i cześć!

 

Niech każdy z dumą dzisiaj to wyzna,

Oddając serce, swą siłę i czas,

Że hasło: „Honor i Bóg, i Ojczyzna”

Od zawsze żyje w gimnazjum i w nas.

 

słowa J. Murat

muzyka P. Filipek
15 kwietnia 2016r.

Sejm Dzieci i Młodzieży 2016
Mogiła zbiorowa 12 żołnierzy WP armii "Prusy"      Mogiła zbiorowa 12 żołnierzy WP armii "Prusy” nie powstała w Gomulinie bez powodu. Zadecydowało o tym położenie geograficzne. Nasza miejscowość jest położona na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego co spowodowało, że  w 1939 roku znalazła się na bliskim zapleczu frontu i na ważnych szlakach komunikacyjnych: Piotrków Trybunalski - Bełchatów; Piotrków Trybunalski - Wadlew - Pabianice; Piotrków Trybunalski - Tuszyn - Łódź; Piotrków Trybunalski - Kącik. Nasza miejscowość zyskała w ten sposób zainteresowanie wśród dowództwa Grupy Operacyjnej Armii "Prusy". 

      Po zakończeniu wojny, nasza lokalna społeczność nie mogła nie zauważyć bohaterstwa i odwagi tej armii i w 1948 roku z inicjatywy orkiestry parafii Gomulin wybudowano w hołdzie żołnierzom poległym w obronie ojczyzny mogiłę zbiorową. 

      Znajduje się ona na cmentarzu grzebalnym w Gomulinie. Początkowo napis na tym obiekcie posiadał błąd ortograficzny w wyrazie " bohaterskim". Był on napisany przez "ch". Niestety ten wyraz tak jak i reszta zdania  był wygrawerowany i jedyną rzeczą, którą mogli zrobić mieszkańcy, aby to naprawić to omijanie litery "c" przy malowaniu mogiły, aby była mniej widoczna.  

      Dnia 1 września 2009 roku poświecono nowy pomnik na zbiorowej mogile żołnierzy armii "Prusy". Po odnowieniu obiektu przy głównym obelisku na grobie umieszczono 6 krzyży, ponieważ zaledwie 6 żołnierzy tam pochowanych znanych jest z imienia i nazwiska, pozostali są nam nieznani. 

      Jeszcze kilka lat temu pomnik ten był zadbany, czysty, zawsze były tam postawione świeże kwiaty i stał tam zapalony znicz. To wszystko było zasługą Władysława Wolskiego - żołnierza i uczestnika walk wrześniowych. Niestety po jego śmierci mogiła jest zaniedbywana. Mało kto pamięta, kiedy ostatnio paliła się tam lampka,  czy stała świeża wiązanka kwiatów. Dlatego pragniemy wypromować ten pomnik, aby lokalna społeczność ponownie zainteresowała się tym obiektem i zadbała o pamięć spoczywających tam żołnierzy.

                                                      Magdalena Łuczyńska i Kamil Owczarek 
15 kwietnia 2016r.

Sejm Dzieci i Młodzieży 2016

Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.”


W tym roku uczniowie naszego gimnazjum również biorą udział w projekcie XXII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dwie uczennice wybrały pomnik, który znajduje się w Majkowie Dużym. Upamiętnia on Majkowian zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-45. Powstał w roku 1995 w pięćdziesiątą rocznicę II wojny światowej. Jest to najstarszy pomnik Armii Krajowej na terenie naszej gminy. Powstał z inicjatywy NSZZ Solidarność. Przewodniczącym komitetu był Włodzimierz Dryzek, a głównym inicjatorem Maciej Wesołowski. Powstał w centralnej części wsi, na terenie, gdzie kiedyś znajdowała się Szkoła Podstawowa. Co roku 29 czerwca w dzień św. Piotra i Pawła odprawiana jest msza święta przy pomniku (na boisku) lub przy tablicy 700-lecia Majkowa , w której uczestniczą mieszkańcy. Wygłaszane są również okolicznościowe przemówienia. Po zakończeniu II wojny światowej w okresie rządów komunistycznych popełniona zbrodnia miała być zatajona. Jednakże miejscowa ludność przetrwała a wraz z nią pamięć o poległych. Po upadku komunizmu wśród mieszkańców zrodziła się myśl budowy pomnika. Obecnie zajmują się nim członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy. W kościele w Gomulinie znajduje się pomnik pamięci ofiar wojny oraz okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, który osobiście odsłonił były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ryszard Kaczorowski. Obok są wypisane nazwiska zamordowanych mieszkańców okolicznych wiosek. Między innymi nazwiska, które znajdują się na pomniku w Majkowie Dużym. 13 kwietnia odbyła się żywa lekcja historii pod pomnikiem z udziałem uczniów naszej szkoły i pana Włodzimierza Dryzka, który opowiedział bardzo ciekawą historię dotyczącą nie tylko tego miejsca.


  Patrycja Dyko        Małgorzata Górecka 4 marca 2016r.

Kto w gminie Wola Krzysztoporska wie najwięcej o zapobieganiu pożarom?

W Gimnazjum w Gomulinie odbyły się 4 marca 2016r. gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów przeciwpożarowych, kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie ochrony ludności i ratownictwa medycznego, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą oraz poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Gminne jury w składzie: przewodniczący - kpt. Adrian Dziubecki z PSP w Piotrkowie Tryb., członkowie – mł. kpt. Robert Maczugowski z PSP w Piotrkowie Tryb. i komendant gminny OSP Mirosław Jakubczyk oraz sekretarz Urzędu Gminy Dominik Ambrozik i koordynator OSP Jan Czubała przeprowadziło Turniej Wiedzy Pożarniczej w 2 etapach. W pierwszym odbyły się eliminacje pisemne, w drugim – eliminacje ustne i praktyczne. W trakcie drugiego etapu wyłoniono także finalistów gminnych, którzy będą reprezentować gminę Wola Krzysztoporska w eliminacjach powiatowych (te odbędą się 22 marca w Komendzie Miejskiej PSP w Piotrkowie).

Po eliminacjach pisemnych do etapu ustnego z największą liczbą punktów zostali zakwalifikowani:
I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)
1. Kacper Członka SP Bogdanów
2. Daria Szymczyk SP Bogdanów
3. Dominika Chrząstek SP Bujny
II grupa wiekowa (szkoły gimnazjalne)
1. Klaudia Wężyk Gimnazjum w Gomulinie
2. Kamil Bajerowski Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej
3. Nikola Karnel Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej
III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
1. Krystian Cieślik ZSR CKP Bujny
2. Rafał Kaleciński ZSR CKP Bujny
3. Oliwia Łuczyńska OSP Rokszyce

Po eliminacjach ustnych i praktycznych największą liczbę punktów zdobyli i zajęli I miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz zostali zakwalifikowani do eliminacji powiatowych TWP:
I. grupa wiekowa (szkoły podstawowe)
Kacper Członka
II. grupa wiekowa (szkoły gimnazjalne)
Klaudia Wężyk
III. grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
Krystian Cieślik

Fundatorem nagród dla uczestników i finalistów był wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, który wręczał je wraz z przewodniczącą Rady Gminy Marią Głowacką, komendantem gminny OSP Mirosławem Jakubczykiem oraz mł. kpt. Robertem Maczugowskim z PSP.

Gospodarzem turnieju była dyrektor Gimnazjum w Gomulinie Irena Kasztelan, która zapewniła  uczestnikom, opiekunom, strażakom, a także zaproszonym gościom słodki poczęstunek, możliwość zwiedzenia budynku gimnazjum i hali sportowej oraz obejrzenie ciekawego przedstawienia o stosowaniu zasad bhp w praktyce, przygotowanego przez szkolny kabaret „Ostatni dzwonek” pod kierunkiem pani pedagog Anny Siekańskiej.

Finalistom gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie powiatowym.
25 stycznia 2016r.

Podsumowanie I semestru roku szkolnego 2015/2016

Osiągnięcia szkoły w I semestrze roku szkolnego 2015/2016

Uczniowie Gimnazjum w Gomulinie wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki,  wiedzy o społeczeństwie, historii i biologii, zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. 

Konkursy przedmiotowe są 3 –stopniowe: stopień szkolny, rejonowy i wojewódzki. 

Do eliminacji rejonowych zakwalifikowali się z języka polskiego Klaudia Wężyk z kl. IIIA, przygotowana przez Joannę Murat, z wiedzy o społeczeństwie Klaudia Wężyk i Jakub Lasota z kl. IIIA  (przygotowani przez Ewę Maciołek), z historii Karolina Malicka z IIIA i Błażej Robak z IIIB, przygotowani przez Ewę Maciołek oraz z matematyki Klaudia Wężyk z kl. IIIA  (przygotowana przez Irenę Kasztelan).

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych i powiatowych konkursach literackich, plastycznych i wokalnych, w których zdobywali wyróżnienia i nagrody:

- Klaudia Wężyk i Dominika Wolska z IIIA zdobyły 2 równorzędne II miejsca w VIII Powiatowym Turnieju Recytatorskim pn.: Emocje zakute w słowa – Lubię to: sam typuję i recytuję!” w Piotrkowie Tryb. Uczennice przygotowała Joanna Murat.

- Klaudia Wężyk i Dominika Wolska zajęły 2 równorzędne I miejsca, a Martyna Łuczyńska – III miejsce w Indywidualnym Konkursie Wiedzy oraz II miejsce w Turnieju Drużyn w ramach X Międzygimnazjalnego Konkursu o tematyce uzależnień „Jestem świadomy – jestem bezpieczny” w Gimnazjum w Moszczenicy. Uczennice przygotowała Ewelina Kacperska.

- Klaudia Wężyk, Martyna Łuczyńska i Aleksandra Włoch, przygotowane przez Ewelinę Kacperską,  zakwalifikowały się do etapu powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno – Regionalnego.

- Patrycja Dyko i Magdalena Kabzińska wzięły udział w VIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie pt. „Historia Rodziny Królewskiej” w Woli Krzysztoporskiej, przygotowane przez Małgorzatę Kowalską.

- Patrycja Dyko z kl. IIA, przygotowana przez Aleksandrę Czerwińską,  wzięła udział w XVI Powiatowym Konkursie Literackim pn. : „Kryminał z biblioteką w tle”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Tryb.

- Ewelina Pirek z kl. IIIa zajęła II miejsce w kat. soliści – szkoły gimnazjalne w XVI Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna” zorganizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne w Bełchatowie,  przygotowana przez Pawła Filipka.

- w konkursie o tematyce antyalkoholowej, zorganizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Karolina Malicka z kl. IIIA, przygotowana przez Joannę Sobutkowską, zajęła II miejsce w konkursie plastycznym, a Ewelina Pirek z kl. IIIA, przygotowana przez Joannę Murat, II miejsce w konkursie literackim.

Gimnazjum w Gomulinie uzyskało podziękowanie za uczestnictwo w konkursie ekologicznym „Czysto wokół nas, świat posprzątać czas – czyli w poszukiwaniu nielegalnych składowisk odpadów”, zorganizowanym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Uczniowie wzięli udział w konkursie pod kierunkiem Eweliny Kacperskiej.

Drużyna z kl. IIB (Aleksandra Kamińska, Bartłomiej Owczarek, Michał Mikuła i Krystian Kosacki) przygotowana przez Marka Mikę, zajęła III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w szachach w Gorzkowicach.

Uczniowie zgłoszeni zostali przez p. Alinę Banaszczyk do VIII Powiatowego Konkursu z języka niemieckiego. Konkurs odbędzie się w Rozprzy.    

27 stycznia 2016 r. odbędą się eliminacje szkolne Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” oraz konkurs wiedzy o bezpieczeństwie pożarowym z udziałem strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z Piotrkowa Tryb.

                        Najważniejsze osiągnięcia sportowe:

Nasze gimnazjum zajęło III miejsce we współzawodnictwie Najlepszych Szkół Gimnazjalnych Zrzeszenia LZS Województwa Łódzkiego w roku 2015.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli II miejsce w Mistrzostwach Rejonu Tomaszowskiego w piłce ręcznej w Tomaszowie Mazowieckim.

W I Ligi Zrzeszenia LZS woj. łódzkiego dla szkół podstawowych i gimnazjalnych w Lekkiej Atletyce w Kleszczowie nasi uczniowie zdobyli: III miejsce Wiktor Jarosiński w biegu na 100m, IV miejsce Marta Olszewska w pchnięciu kulą, VI miejsce Magdalena Łuczyńska w skoku wzwyż.

W Indywidualnych halowych zawodach LZS woj. łódzkiego w LA dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych w Spale Magdalena Łuczyńska wywalczyła V miejsce w skoku wzwyż, a Angelika Filipczak – VII miejsce w skoku w dal.

Stypendia za wyniki w nauce za I semestr roku szk. 2015/2016: 

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia ocen

Ocena
z zachowania

Klaudia Wężyk 

III A

5,0

wzorowa

Patrycja Dyko 

II A

5,0

wzorowa

Justyna Jóźwik 

II A

4,8

wzorowa

Wiktoria Bugajska 

I A

4,77

wzorowa

 
11 października 2015 r.

" Święty Jan Paweł II – Patron Rodziny"

9 października 2015 r. obchodziliśmy XV Dzień Papieski. Uczniowie naszego Gimnazjum przygotowali z tej okazji widowisko, które zostało zaprezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Uczestnicy spotkania ze wzruszeniem przeżywali symboliczną opowieść o współczesnej rodzinie, zmagającej się z różnymi problemami, poszukującej właściwego drogowskazu. Odpowiedzią na stawiane pytania były słowa Jana Pawła II , który przekonywał, że rodzina pojmowana w duchu Ewangelii jest drogą do szczęścia, jest ŚWIĘTOŚCIĄ. Tematom poważnym, ale jednocześnie bliskim każdemu człowiekowi, towarzyszyła nadzieja na uzdrowienie  Rodziny. Głębokiej refleksji sprzyjały piosenki wykonywane przez uczennicę klasy IIIa – Ewelinę Pirek i szkolny chór, recytacje – Patrycji Dyko i Justyny Jóźwik oraz wypowiedzi narratorów - Klaudii Wężyk, Błażeja Robaka i Jana   Tomy.  Najwięcej emocji budziły prezentacje multimedialne i filmy, zawierające autentyczne wypowiedzi Jana Pawła II , m.in.: Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć.

W spotkaniu  uczestniczyli: ksiądz Jan Cholewa , ksiądz Wojciech Gonera, ksiądz Wojciech Więdłocha, ksiądz Marcin Felczuk, wójt Gminy Wola Krzysztoporska pan Roman Drozdek, przewodnicząca Rady Gminy pani Maria Głowacka,  zastępca przewodniczącej pan Grzegorz Konecki, przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Adamczyk, dyrektorzy szkół: pan Zbigniew Ziemba, pani Tamara Kałcz, pani Małgorzata Kędzierska, rodzice oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bogdanowie, Szkoły Podstawowej im. Ks. M.Wiewiórowskiego w Gomulinie, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Woli Krzysztoporskiej i gimnazjaliści z Gomulina.

Na zakończenie uroczystości wójt gminy Wola Krzysztoporska Pan Roman Drozdek serdecznie podziękował młodzieży za  niezapomniane wrażenia i przypomnienie nauczania Jana Pawła II. Zaakcentował szczególną rolę ludzi młodych w tworzeniu relacji międzyludzkich i więzi rodzinnych, zwracając się do zebranych słowami: Jesteście nadzieją gminy, Polski i świata! 

Wzruszenia nie kryła również przewodnicząca Rady Gminy Pani Maria Głowacka i  dyrektor GOK-u pani Jolanta Kołacińska.

Podziękowania za propagowanie nauczania, kultywowanie wartości Papieża- Polaka oraz przygotowanie przedstawienia otrzymała Pani Dyrektor Irena Kasztelan  oraz nauczyciele: Marek Mika- autor scenariusza, Aleksandra Czerwińska i Paweł Filipek.
Gomulin

ul. Szkolna 2
97 - 371 Wola Krzysztoporska

Ciekawe linki
Gimnazjum w Gomulinie ul. Szkolna 2
97 - 371 Wola Krzysztoporska

tel. 44 615 31 92 wew.100
Copyright by www.gimnazjumgomulin.pl | Design byHardsounder