Brak pluginu Flash
Menu
Kalendarz

Archiwum | Aktualności

29 listopada 2016r.

Film upamiętniający uroczystość nadania 
imienia Św. Jana Pawła II naszej szkole
21 listopada 2016r.

Uczczenie pamięci Henryka Sienkiewicza

15 listopada w Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Gomulinie zorganizowano literacko - teatralno - filmowe spotkanie, którego celem było uczczenie pamięci wielkiego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Właśnie tego dnia przypadła setna rocznica śmierci autora "Trylogii", co dało pretekst do przypomnienia sobie jego biografii oraz twórczości. Sienkiewiczada przybrała postać montażu słowno - muzycznego, podczas którego uczniowie zainscenizowali fragmenty "Krzyżaków", "W pustyni i w puszczy" oraz "Latarnika". Występy uczniów w magiczny sposób przeniosły widzów w literacki świat dzieł Sienkiewicza. Przez chwilę byliśmy świadkami rycerskiego ślubowania damie serca, towarzyszami niedoli Stasia i Nel oraz obserwatorami wzruszającego wydarzenia, jakie przytrafiło się Skawińskiemu. Efekt wzmacniały piękne stroje z epoki oraz pobudzająca wyobraźnię scenografia. Inscenizacje przeplatano występami wokalnymi uczniów oraz filmowymi fragmentami "Potopu" i "Qvo vadis".
Spektakl zaprezentowali uczniowie klas IA i IIB pod kierunkiem nauczycielki
języka polskiego pani Joanny Murat. Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście:
dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Gomulinie, sołtysi Gomulin Kolonii
i Pracy oraz rodzice naszych uczniów. Program artystyczny wzruszał widza i bawił
oraz przyczynił się do uczczenia pamięci najbardziej popularnego polskiego
powieściopisarza.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu, które znajdują się w galerii.8 listopada 2016r.

Memoriał im. prof. Romana Kobendzy i Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej
                     na ergometrach wioślarskich -  Gomulin 8 XI 2016


Na hali sportowej w Gomulinie odbyły się Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej na ergometrach wioślarskich. W trakcie imprezy sportowej uczniowie mogli porozmawiać i uzyskać autografy od mistrzów olimpijskich w wioślarstwie. Gośćmi specjalnymi byli: Natalia Madaj - złota medalistka Igrzysk Olimpijskich RIO 2016 w wioślarstwie, mistrz Tomasz Kucharski - dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Sydney 2000 i Ateny 2004 w wioślarstwie, obecnie poseł na Sejm RP, Joanna Leszczyńska i Maria Springwald - brązowe medalistki Igrzysk Olimpijskich RIO 2016 z trenerem Marcinem Witkowskim. Patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich i Łódzka Federacja Sportu.
W klasyfikacji drużynowej wiosłowania na ergometrach wioślarskich I miejsce zdobyło nasze gimnazjum. Organizatorem zawodów był prezes UKS REMO Niechcice pan Lech Pawlak.17 października 2016r.

XVI Dzień Papieski "Bądźcie świadkami miłosierdzia"

Z okazji XVI Dnia Papieskiego uczniowie naszego Gimnazjum przygotowali widowisko, które zostało zaprezentowane 7 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej i 9 października w Kościele Parafialnym w Gomulinie. Tegoroczne hasło Bądźcie świadkami miłosierdzia skłoniło uczestników do głębokiej refleksji i odpowiedzi na pytania o nasze czyny. Inscenizacja uświadomiła zebranym, że każdy człowiek oczekuje miłosierdzia. Nasza pomoc potrzebna jest w najbliższym środowisku oraz w odległych zakątkach świata.
Dyrektor Gimnazjum Pani Irena Kasztelan w swoim wystąpieniu podkreśliła, że na szkołach, których patronem jest Święty Jan Paweł II, spoczywa obowiązek organizowania obchodów Dni Papieskich i przypominanie nauk naszego Wielkiego Rodaka. Zachęciła, abyśmy wydostali się z letargu nieczułości i koncentracji na sobie i wyszli na spotkanie drugiej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga.
W spektaklu udział wzięli: wszyscy uczniowie klasy Ia, chór, Karolina Piekarska kl. IIIb, Zuzanna Mazerant kl. IB, Julia Staniewska kl. IIA, Angelika Filipczak kl. IIIa, Patrycja Dyko kl. IIIa, Wiktor Jarosiński kl. IIb. Nad całością czuwali nauczyciele: Irena Kasztelan, Aleksandra Czerwińska, Marek Mika i Paweł Filipek.
Dodatkową atrakcją były kremówki, sprzedawane przed kościołem przez szkolnych wolontariuszy pod opieką Pani Eweliny Kacperskiej.10 października 2016r.

Wycieczka do Warszawy

28 września 2016 r. uczniowie klas Ib, IIIa i IIIb odwiedzili Warszawę. Pierwszym punktem programu wycieczki było Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, gdzie młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych pt. „Wilanów perłą baroku”, połączonych ze zwiedzaniem rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Następnie odwiedzili Panteon Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej – miejsce pochówku wybitnych osób zasłużonych dla Polski, m.in. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie, i księdza - poety Jana Twardowskiego. Tutaj znajdują się również relikwie patrona Gimnazjum w Gomulinie – św. Jana Pawła II, a także m.in. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Maksymiliana Kolbego.  Następnym punktem na trasie wycieczki był gmach Sejmu RP. Uczniowie zobaczyli salę posiedzeń posłów oraz salę kolumnową, zapoznali się z historią polskiego parlamentaryzmu oraz procesem tworzenia prawa w Polsce. Ostatnim miejscem, które uczestnicy wycieczki odwiedzili było nowoczesne Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Tutaj w atmosferze zabawy i relaksu poznawali m.in. historię pieniądza, zasady działania Giełdy Papierów Wartościowych, dzieje euro, a także mieli okazję zobaczyć w skarbcu i potrzymać prawdziwą sztabkę złota wartości 2 mln zł, co na uczniach zrobiło największe wrażenie. Wycieczka, zorganizowana przez p. Ewę Maciołek, dostarczyła uczniom dużo wiadomości i wielu niezapomnianych wrażeń. 
24 czerwca 2016r.

Podsumowanie pracy w roku szkolnym 2015/2016

W I semestrze do najważniejszych wydarzeń można zaliczyć organizację ślubowania pierwszoklasistów, obchody Dnia Papieskiego i Święta Niepodległości oraz Szkolny Koncert Kolęd i Pastorałek. Podczas ferii zimowych położony został tynk żywiczny na lamperiach w korytarzach na parterze i na piętrze oraz  klatce schodowej. Koszt wykonanej lamperii to 18 600 zł z środków Urzędu Gminy. W bieżącym roku skupiliśmy się na przygotowaniach do nadania imienia szkole. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w przygotowania. Wspomnę tylko najważniejsze działania, które zostały zrealizowane: pozyskanie sponsorów sztandaru i uroczystości, przygotowanie miejsca pamięci patrona, zaprojektowanie tablicy pamiątkowej, zamówienie sztandaru, ułożenie hymnu szkoły, wykonanie dekoracji w szkole i na hali sportowej, założenie księgi pamiątkowej, wydrukowanie folderów o gimnazjum i patronie, przygotowanie części oficjalnej z pocztem sztandarowym i części artystycznej, zamówienie cateringu, zaproszenie orkiestry, przygotowanie oszklonej i oświetlonej witryny z albumami o JPII i wiele innych bardzo ważnych działań.
            Dzień 18 V 2016 r. wpisuje się w historię naszego gimnazjum. W tym dniu otrzymaliśmy sztandar, złożyliśmy ślubowanie strzec honoru naszego gimnazjum i rozsławiać jego dobre imię oraz imię naszego patrona. Odtąd w pracy wychowawczej uwzględniamy nadrzędne wartości, którymi kierował się Ojciec Święty - Jan Paweł II.

Z kwoty 2000 zł, które otrzymaliśmy od pana Wójta i pani przewodniczącej Rady Gminy zakupiliśmy stół do piłkarzyków za 1600 zł. Uczniów, a zwłaszcza chłopców, opanował szał radości. W pierwszych dniach po przywiezieniu piłkarzyków, nie chcieli nawet odjeżdżać do domu po lekcjach.
1 czerwca odbył się festyn rodzinny i dzień otwarty gimnazjum. W programie imprezy był pokaz mody ekologicznej, I gminny turniej „Wiem, jak ratować życie”, prezentacje państw w ramach obchodów Dnia Europy oraz wiele innych atrakcji. 
          W kwietniu trzecioklasiści pisali egzaminy gimnazjalne. Dziś mogę powiedzieć, że uczniowie sumiennie pracowali podczas nauki w gimnazjum. Dostrzegłam również duże zaangażowanie ze strony nauczycieli, którzy dokładali wiele starań, by dobrze przygotować obecnych absolwentów do dalszej edukacji. Nasze gimnazjum z egzaminów gimnazjalnych uzyskało średnie wyniki z wszystkich przedmiotów.

 

Klasa IIIA

Klasa IIIB

Średnia szkoły

Stanin

szkoły

Gmina Wola Krzysztoporska

Powiat piotrkowski

Średnia krajowa

Język polski

 

70,9

58,0

64,5%

niżej średni

68,3%

68,1%

69%

Historia

i wos

64,5

52,9

58,7%

wyżej średni

55,9%

54,4%

56%

Matematyka

 

52,0

41,1

46,5%

średni

45,3%

46,5%

49%

Przedmioty przyrodnicze

50,2

41,3

45,8%

niżej średni

47,8%

49,6%

51%

Język

angielski

 

64,8

45,0

46,8

30,4

58,5%
i 39,9%

średni

58,7%

i 36,7%

57,1%
i 37,1 %

64%

45%

Język niemiecki

48,3

47,2

47,5%

niżej

średni

40,6%

50,0%

57%

            Najwyższe wyniki z egzaminów uzyskała Klaudia Wężyk ze średnią z wszystkich egzaminów 92,5%. Na drugim miejscu jest Błażej Robak ze średnią 85,5% i na trzecim miejscu Karolina Malicka ze średnią z wszystkich egzaminów 83,8%.

Począwszy od bieżącego roku szkolnego przyznawana jest Nagroda Dyrektora dla ucznia lub uczennicy z najwyższymi wynikami z egzaminów gimnazjalnych. Bon do Media Markt o wartości 300 zł otrzymała uczennica klasy IIIA – Klaudia Wężyk.

Najważniejsze osiągnięcia i sukcesy naszych uczniów w bieżącym roku szkolnym:

- Patrycja Dyko i Małgorzata Górecka zakwalifikowały się i reprezentowały województwo łódzkie podczas XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1.06.2016r. w gmachu Sejmu w Warszawie (przygotowane przez Ewę Maciołek).

Sukcesy w konkursach wiedzy:

- Klaudia Wężyk i Jakub Lasota z kl. IIIa (przygotowani przez Ewę Maciołek) zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie.

- Klaudia Wężyk (przygotowana przez Ewelinę Kacperską) uzyskała tytuł finalistki XVII Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno – Regionalnego dla uczniów gimnazjów woj. łódzkiego.

- Klaudia Wężyk z kl. IIA (przygotowana przez Ewelinę Kacperską) zajęła I miejsce w gminnych i zakwalifikowała się do powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

- Klaudia Wężyk (przygotowana przez Joannę Murat) zdobyła wyróżnienie w XX Jubileuszowym Przeglądzie Poezji „Krajobrazy Polskie”, zorganizowanym przez PTTK, Urząd Gminy i Bibliotekę Publiczną w Żarnowie.

- Klaudia Wężyk i Dominka Wolska (przygotowane przez Joannę Murat) zajęły dwa równorzędne II miejsca w VIII Powiatowym Turnieju Recytatorskim pn. „Emocje zakute w słowa – Lubię to: sam typuję i recytuję! W kategorii: „wywiedzione ze słowa” w Piotrkowie Tryb.

Uczniowie Julia Staniewska z kl. Ia i Szymon Kauc z kl. Ib (przygotowani przez Alinę Banaszczyk) wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie  Języka Niemieckiego w Rozprzy. Szymon Kauc zdobył III miejsce i tym samym znalazł się wśród laureatów tegoż konkursu.

- Drużyna w składzie Martyna Łuczyńska, Klaudia Wężyk i Dominika Wolska (przygotowana przez Ewelinę Kacperską) zajęła II miejsce w Turnieju Drużyn w ramach X Międzygimnazjalnego Konkursu o tematyce uzależnień „Jestem Świadomy – Jestem bezpieczny” w Gimnazjum w Moszczenicy, w tym Klaudia Wężyk i Dominka Wolska zdobyły I miejsca, a Martyna Łuczyńska – III miejsce w indywidualnym konkursie wiedzy.

- Patrycja Dyko (przygotowana przez Aleksandrę Czerwińską) wzięła udział w XVI Powiatowym Konkursie Literackim pn. „Kryminał z biblioteką w tle”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Tryb.

- Patrycja Dyko i Magdalena Kabzińska z kl. IIA (przygotowane przez Małgorzatę Kowalską) wzięły udział w VIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie pt. „Historia królewskiej rodziny”.

- Gimnazjum otrzymało podziękowanie za uczestnictwo w konkursie ekologicznym „Czysto wokół nas, świat posprzątać czas – czyli w poszukiwaniu nielegalnych składowisk odpadów”, zorganizowanym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych woj. łódzkiego przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Młodzież wzięła udział w konkursie pod kierunkiem Eweliny Kacperskiej.

  Uczniowie Gimnazjum w Gomulinie wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki,  wiedzy o społeczeństwie, historii i biologii, zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Konkursy przedmiotowe są 3 – stopniowe: stopień szkolny, rejonowy i wojewódzki.

           Do eliminacji rejonowych zakwalifikowała się z języka polskiego Klaudia Wężyk z kl. IIIA, przygotowana przez Joannę Murat, z wiedzy o społeczeństwie Klaudia Wężyk i Jakub Lasota  z kl. IIIA  (przygotowani przez Ewę Maciołek), z historii Karolina Malicka z kl. IIIA i Błażej Robak z IIIB, przygotowani przez Ewę Maciołek oraz z matematyki Klaudia Wężyk z kl. IIIA  (przygotowana przez Irenę Kasztelan).

             Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych i powiatowych konkursach literackich, plastycznych i wokalnych, w których zdobywali wyróżnienia i nagrody:

- w konkursie o tematyce antyalkoholowej, zorganizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Ewelina Pirek z kl. III A, przygotowana przez Joannę Murat, zajęła II miejsce w konkursie literackim, natomiast Karolina Malicka z kl. IIIA - II miejsce w konkursie plastycznym, przygotowana przez Joannę Sobutkowską.

Sukcesy w konkursach plastycznych:

Karolina Malicka z kl. IIIA została laureatką konkursu plastycznego pn. „W świecie motyli” w SP Nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Łodzi. Uczniowie zdobyli również nagrody rzeczowe w konkursie plastycznym „Fantazja jest od tego, aby pomalować świat na całego”, w ramach obchodów Dnia Dziecka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. Do konkursów plastycznych przygotowywała uczniów pani Joanna Sobutkowska.

  Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Ewy Maciołek i Małgorzaty Kowalskiej zorganizował szkolny konkurs z okazji urodzin liczby Pi, w którym I miejsce zdobyła Izabela Stasiak.

            Uczniowie naszego gimnazjum wzięli także udział w wewnątrzszkolnym konkursie wiedzy „Jestem świadomy – jestem bezpieczny”,  w szkolnym przeglądzie kolęd i pastorałek oraz w eliminacjach szkolnych Piotrkowskiego Maratonu Matematycznego.

Sukcesy wokalne:

Ewelina Pirek zajęła II miejsce w kategorii Soliści – Szkoły Gimnazjalne w XVI Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna” w Bełchatowie, III miejsce w XV Przeglądzie kolęd i pastorałek w kategorii soliści gimnazjum w Szydłowie,  II miejsce w V Przeglądzie Piosenki Anny Jantar i Bogusława Meca w Woli Krzysztoporskiej, II miejsce w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Piotrkowie Tryb. Do konkursów wokalnych przygotowywał uczennicę pan Paweł Filipek.

Sukcesy szachowe:           

Drużyna (Bartłomiej Owczarek, Krystian Kosacki, Michał Mikuła, Aleksandra Kamińska) zajęła III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w Szachach w Gorzkowicach. W I Gminnym Turnieju Szachowym  pierwsze 3 miejsca zdobyli: Michał Mikuła, Bartłomiej Owczarek i Krystian Kosacki. W szkolnym turnieju warcabowym zwyciężyli: Adam Malinowski, Klaudia Wężyk i Bartłomiej Cieślak. Do zawodów szachowych przygotował uczniów pan Marek Mika.

Najważniejsze sukcesy sportowe uczniów, przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego Agatę Pawlak i Przemysława Szulca:

Drużyna dziewcząt zdobyła:
I miejsce w gminie, I miejsce w powiecie piotrkowskim i II miejsce w rejonie w Mistrzostwach w Piłce Ręcznej Dziewcząt oraz VII miejsce w halowej piłce nożnej dziewcząt do lat 16.

 Drużyna chłopców również zdobyła:
I miejsce w gminie, I miejsce w powiecie piotrkowskim i II miejsce w rejonie w Mistrzostwach w Piłce Ręcznej Chłopców oraz I miejsce w turnieju piłki nożnej chłopców szkół gimnazjalnych o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Tryb.

W XVII Ogólnopolskim Zlocie Sportowo – Rekreacyjno – Ekologicznym „Szlakiem Nadpilicznym” w Sulejowie, Gimnazjum w Gomulinie zajęło drużynowo IV miejsce, w tym Angelika Filipczak zajęła I m. w torze przeszkód, Patrycja Dyko – I m. w rzucie podkową, Justyna Jóźwik – III m. w konkursie łowienia i rozpoznawania ryb.

Podczas Dni Otwartych ZSR CKP w Bujnach drużyna z naszego gimnazjum, pod opieką pani Katarzyny Stawickiej, zajęła III miejsce zespołowo w klasyfikacji szkół, w tym Angelika Filipczak I m., a Justyna Jóźwik III m. w rzucie piłką do kosza, Patryk Biniek II m., a Wiktor Jarosiński III m. w konkursie celności, Angelika Filipczak I m. Wiktor Jarosiński II i Bartłomiej Owczarek III w torze przeszkód, Patrycja Dyko I m. i Marta Łuczyńska II m. w konkursie wiedzy o tematyce olimpijskiej.

We współzawodnictwie sportowym najlepszych szkół gimnazjalnych Zrzeszenia LZS woj. Łódzkiego w 2015 r. nasze gimnazjum zajęło III miejsce w województwie i II w powiecie piotrkowskim.

Sukcesy indywidualne:
Wiktor JarosińskiIII m. w biegu na 100 m w I i w II rzucie ligi LA zrzeszenia LZS woj. łódzkiego szkół podstawowych i gimnazjalnych, II m. w mistrzostwach zrzeszenia LZS woj. łódzkiego w LA w Kutnie.
Marta Olszewska – IV m. w I rzucie i II m. w pchnięciu kulą w II rzucie ligi LA zrzeszenia LZS woj. łódzkiego szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Magdalena Łuczyńska – V m. w skoku wzwyż w Indywidualnych halowych mistrzostwach zrzeszenia LZS woj. łódzkiego w LA młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych i VI m. w II rzucie ligi LA zrzeszenia LZS woj. łódzkiego.
Angelika Filipczak – VII m. w skoku w dal w Indywidualnych halowych mistrzostwach zrzeszenia LZS woj. łódzkiego w LA młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Stypendia za naukę otrzymali:

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

ocen

Ocena
z zachowania

Wiktoria Bugajska

IA

4,85

wzorowa

Szymon Kauc

IB

4,76

wzorowa

Patrycja Dyko

IIA

5,1

wzorowa

Magdalena Kabzińska

IIA

5,0

wzorowa

Magdalena Łuczyńska

IIA

4,8

wzorowa

Justyna Jóźwik

IIA

4,8

wzorowa

Angelika Filipczak

IIA

4,8

wzorowa

Izabela Stasiak

IIB

4,8

wzorowa

Karolina Malicka

IIIA

4,87

wzorowa

Klaudia Wężyk

IIIA

5,06

wzorowa

Ewelina Pirek

IIIA

4,78

wzorowa

 Stypendium za osiągnięcia sportowe przyznano następującym uczniom: Wiktorowi Jarosińskiemu z kl. IB i Marcie Olszewskiej z kl. IIIB.

Rada Rodziców ufundowała nagrodę rzeczową (bon do Media Markt o wartości 300 zł) dla uczennicy kl. IIIA Karoliny Malickiej, której prace plastyczne długo będą stanowić ozdobę naszej szkoły.

Na zakończenie kilka słów chciałabym skierować do Was drodzy uczniowie. Przed Wami czas odpoczynku od nauki i czas beztroskiej zabawy. Życzę Wam udanych wakacji, wielu pozytywnych wrażeń oraz miłego i bezpiecznego wypoczynku. Trzecioklasistom życzę dostania się do dobrych szkół, wielu sukcesów w nowej szkole oraz by miło wspominali nasze gimnazjum.                                                                                

                          Dyrektor Irena Kasztelan
Gomulin

ul. Szkolna 2
97 - 371 Wola Krzysztoporska

Ciekawe linki
Gimnazjum w Gomulinie ul. Szkolna 2
97 - 371 Wola Krzysztoporska

tel. 44 615 31 92 wew.100
Copyright by www.gimnazjumgomulin.pl | Design byHardsounder